horanskyNarodený: 1. júla 1993, Piešťany (18 rokov)
Šport: Tenis
Hrá:
pravou rukou
Tréner: Miroslav Grolmus
Výška a váha: 187 cm a 68 kg

Filip Horanský je najlepším juniorským tenistom u nás. Vlani získal pre Slovensko bronzovú medailu na Olympijských hrách mládeže v Singapúre. Na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open triumfoval vo štvorhre chlapcov spoločne s Čechom Jiřím Veselým a v júni 2011 mu patrila piata priečka vo svetovom rebríčku juniorov podľa Medzinárodnej tenistovej federácie (ITF).

Prezývka: Hory
Tenisový vzor: Roger Federer
Tenisový cieľ: Top 10 ATP Tour
Obľúbená hudba: všetko Hip-Hop, Tranc, Rock, Pop
Obľúbený film: Gladiátor, Kráľovstvo nebeské
Obľúbený seriál: O.C. California, Spartakus, Prison Break
Obľúbené jedlo: rezeň so zemiakovým šalátom od mamy a sviečková na smotane od krstnej
Obľúbený šport mimo tenisu: futbal, florbal
Obľúbené kluby: Slovan Bratislava a FC Barcelona


Tenisové začiatky:

Horanského priviedol k tenisu jeho starší brat. "Bol som ešte veľmi malý a rodičia ma brávali s bratom na turnaje. Tenis sa mi jednoducho zapáčil. Celé dni som hrával sám "so stenou" a otravoval mojich rodičov, aby si so mnou zahrali," spomína slovenský tenista roka 2010 v kategórií juniorov. Jeho tenisové začiatky sú spojene s trénerom Aladarom Olahom, ktorý ho trénoval takmer päť rokov. "Naučil ma všetky potrebné základy a dostal moju hru na veľmi slušnú úroveň. Jemu a mojim rodičom vlastne ďakujem za to, že som sa k tenisu vôbec dostal a že vrcholovo hrám."

 

Najvýraznejšie momenty sezóny 2011:

Piešťanský rodák na tohtoročnom US Open v New Yorku ukončil svoje pôsobenie už vo štvrťfinále juniorov, kde nestačil na Brita Goldinga. "Z US Open mám zmiešané pocity. Keby mi niekto povedal, že budem vo štvrťfinále, určite to beriem, ale keď už som sa tam dostal a nevyužil takú veľkú šancu isť ďalej, to ma trochu sklamalo. Určite som v tom turnaji mal šancu minimálne na finále. Súper mal veľké kvality, veď turnaj nakoniec aj vyhral, no myslím si, že som sa v tom zápase porazil sám," zhodnotil Horanský svoje pôsobenie vo Flushing Meadows. Po US Open zamieril zverenec Miloslava Grolmusa do tureckého Istanbulu, kde absolvoval svoju zahraničnú challengerovú premiéru. Piešťanský rodák postupne prechádza z juniorských turnajov do profesionálneho tenisu. "Tento prechod je najdôležitejšie obdobie kariéry každého tenistu. Ešte len začínam, preto nemôžem hodnotiť ako to zvládam. Myslím však, že zatiaľ mi to celkom ide. V prvých troch mužských turnajoch som získal aj nejaké body. Oveľa dôležitejšia bude nasledujúca sezóna, kedy už budem patriť len do kategórie mužov." Osemnásťročný tenista triumfoval na viacerých významných podujatiach. Zo všetkých úspechov, ktoré dosiahol, si najviac cení celkové víťazstvo na májovom juniorskom turnaji ITF Trofeo Bonfiglio v Miláne. V metropole severného Talianska sa totiž zišla celá juniorská svetová špička.

Spomínali sme zámerne iba US Open, Filip má totiž ostatné juniorské Grand Slamy akoby zakliate. Na Rolland Garros 2011 nastupoval dokonca ako tretí nasadený, no stroskotal už v treťom kole. Najväčším úspechom z turnajov veľkej štvorky je dvojnásobná štvrťfinálová účasť na US Open (2010 a 2011).

 

Ciele a budúcnosť:

Cieľom Filipa je umiestnenie v najlepšej svetovej desiatke. "Každý tenista chce byt najlepší, rovnako aj ja. Chcem byť hráčom svetovej Top 10 a neskôr si dám ďalší cieľ. Musím na tom však tvrdo pracovať," prezradil odhodlaný Horanský. Úspešný juniorský hráč má pred sebou zlomový úsek kariéry, pretože prechod do kategórie mužov je veľmi náročný. Pomôcť mu môže častá účasť na kvalitných podujatiach.Najväčšie úspechy:

ATP Challanger: Istanbul, Turecko ($ 100 000) 09/2011 - 1. kolo
US Open juniorov: New York, USA, 08/2011 - štvrťfinále
Canadian Open Junior Championships, Kanada, 08/2011 - finále
Trofeo Bonfiglio B18, Taliansko, 05/2011 - víťaz
ITF: Riaan Venter Junior, Južná Afrika, 02/2011 - víťaz
Australian Open juniorov: Melbourne, Austrália, 01/2011 - víťaz štvorhry
ATP Challanger: Bratislava, Slovensko ($ 106 500) 11/2010 - 1. kolo
US Open juniorov: New York, USA, 08/2010 - štvrťfinále
European Junior Championships B16, Rusko, 07/2009 - víťaz